top of page
IMG-6039.JPG

Özgeçmiş

10.Mart.1969 Kırıkkale’de doğdu. Babasının görevi dolayısıyle ilköğretimini Kırıkkale – İstanbul – Bursa üçgeninde tamamladı. Babasının firma ve görev değişikliği ile yerleştikleri anne memleketi Bursa’da, orta ve lise öğrenimini Bursa Kız Lisesi’nde tamamladı.

 

1990 yılında Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Üniversite eğitimi sonrasında İngiltere’de Cambridge Eurocentre Language School’da İngilizce dil eğitimi aldı.

 

1991 – 1998 yıllarında Delphi Packard Elektrik Sistemleri firmasında sırasıyle Giriş Kalite Mühendisi, Proses Kalite Mühendisi, Sistem Kalite Sorumlusu, Kalite Şefi, FMEA Koordinatörlüğü görevlerinde bulundu.

 

1998 – 2008 yıllarında Seger A.Ş.’de Kalite Müdürü, Satış Müdürü ve Genel Müdürlük görevlerinde bulundu.

 

2008 – 2011 yıllarında bir süre ara verdiği profesyonel hayatına; Bureau Veritas belgelendirme kuruluşunda, yaklaşık 1,5 yıl almış olduğu ISO 9001 ve ISO 14001 Baş Denetçi sertifikaları ile “Sözleşmeli Dış Denetçi” olarak devam etti.

 

2011 – 2017 yıllarında Orhan Holding bünyesindeki ORAU-Orhan Otomotiv - Karacabey şubesinde Kalite Müdürü olarak profesyonel hayata geri döndü.

 

2017 – Eylül ayında çalışan bağlılığını ve kültürü programı olan Engage & Grow ile tanıştı ve sertifikalı koçu oldu.

 

2018 – Temmuz ayında kendi şahis şirketi olan SOLVERA DANIŞMANLIK firmasını kurdu.

 

2019 – Kasım ayından itibaren Hepşen Erginakın İşletme Koçluğu firmasında Engage & Grow lisanslı koçu olarak “Personel Koçluğu” programlarında ve firma ortağı olarak devam etmektedir.

Hande

Şarman

Ben;

  • 4 kişilik ailenin büyük kızı,

  • Elektronik Mühendisi,

  • Cemal Derya Şarman ile evli,

  • Görkem ve Emre’nin annesi,

  • IATF 16949 Otomotiv Baş Denetçisi,

  • ISO 9001:2015 Baş Denetçisi

  • Kalite sistem uzmanı,

  • Otomotiv sistemleri uzmanı,

  • Engage & Grow – Çalışan Bağlılığı Programı sertifikalı Koçu,

  • KALDER üyesi ve EFQM değerlendiricisiyim.

Çalışmaya başladığım ilk yıllarda CV nasıl hazırlanır ve neler yazılmalıdır konusunda bayağı tecrübesiz ve bilgisizdim. CV’leri kabarık olan kişilere imrenirdim. Eh ben de artık kabarık bir CV hazırlayabiliyorum. Yukarıda yazanların hepsi benim. Ama öncelikle anneyim ve harika bir kızım ve harika bir oğlum var. İlk değerim; onlara iyi bir anne, doğru bir yol gösterici ve gurur duyacakları bir insan olmaya çalışıyorum.

 

Sahip olduğum tecrübelerimi 26 yıllık Otomotiv geçmişimde ekiplerimle paylaşmaktan her zaman çok keyif aldım. Birçoğunun, özellikle Otomotiv Kaliteciliği konusunda ve iletişim konusunda gelişmelerinde katkım olduğuna inanıyorum. Hatta bilfiil görerek yaşıyorum. Çünkü onlar çok iyi yerlerde doğru işler yapıyorlar.

 

Sadece Kalite konusunda yetkin olmadığımı profesyonel hayatımın büyük bir kısmında hep hissettim. Bu sebeple de çok ilgimi çeken ve aslında tüm firmaların ihtiyacı olduğuna yürekten inandığım Engage & Grow – Çalışan Bağlılığı programının sertifikalı koçu oldum. Bu program ve koçluk eğitimi bana; iletişimin değerini, motivasyonun önemini, memnuniyet değil bağlılığın iş hayatındaki anahtar olduğunu, işine bağlı çalışanları her türlü şartta MUTLU olduklarını ve işlerini sevdiklerini, işlerine severek ve gönülden bağlı olarak gittiklerini, liderliğin değerini ve önemini, birçok yöneticinin neden LİDER olamadıklarını, geri-bildirimin doğru zamanda ve doğru şekilde verildiğinde çok kıymetli bir hediye olduğunu, işletme kültürünün bağlılık üzerinde çok önemli bir etkisi olduğunu, iletişimde eğitim – unvan – mesleki kimlik gibi niteliklerin aslında hiç de önemli olmadığını ve daha yazamayacağım birçok değeri öğretti.

Şimdi karşımdaki kişiyle konuşurken onun yerine geçip, onun gözünden olayları değerlendirebiliyorum. Ve bu sebeple yaptığım işten ve kattığım değerlerden dolayı çok MUTLU’yum.

İnsanların KALBine dokunduğumu görüyorum ve bu beni çok MUTLU ediyor.

 

 

 

Hande Şarman misyonunu şöyle tanımlıyor;

“Güçlü, paylaşıma açık, gelişmeyi destekleyen ortamı yaratmak isteyenlere el uzatmak, tecrübelerimi paylaşmak, farkındalık yaratmak ve değişimlerine katkıda bulunmaktır.”

Sertifikalar

bottom of page